Kogeneracja: wizyta Koła Zakładowego MPEC Białystok w PEC Suwałki

Członkowie Koła Zakładowego Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych działającego w białostockim MPEC, gościli w środę (18 lutego 2009) w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Suwałkach. Zapoznali się tam działaniem turbiny węglowej, dzięki której od grudnia suwalski PEC, równolegle z ciepłem produkuje także energię elektryczną.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Białymstoku również rozważa możliwość rozpoczęcia w przyszłości produkcji prądu w Ciepłowni Zachód. Dlatego nasi pracownicy odwiedzają zakłady, w których  takie rozwiązania już się stosuje. W grudniu odbyła się wizyta w PEC Siedlce, gdzie do produkcji energii elektrycznej wykorzystywana jest turbina gazowa.

– Tym razem odwiedziliśmy PEC w Suwałkach, w którym do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje się turbinę parową – mówi Mirosław Truszkowski, wiceprzewodniczący Koła Zakładowego PZIiTS, a jednocześnie kierownik Sekcji Ofert i Projektowania w MPEC Białystok. – Spotkaliśmy się z panem Mieczysławem Modzelewskim, dyrektorem ds. technicznych PEC w Suwałkach. Podzielił się z nami doświadczeniami dotyczącymi pomysłu, powstawania projektu i procesu budowlanego turbiny. Gorąco dziękujemy za przekazanie nam wszelkich informacji i cennych doświadczeń, które w odczuciu wszystkich osób uczestniczących w spotkaniu były bardzo ciekawe.

W wyjeździe wzięli udział:  Piotr Bruzgo, Stefan Grzegorczyk  Wojciech Hołownia, Grzegorz Kasperowicz , Misza Kocew, Marek Kubala, Jacek Okurowski, Adam Potmalnik, Michał Świątecki, Witold Trofimowicz, Mirosław Truszkowski  i Wojciech Żmiejko.

Galeria zdjęć z wizyty w PEC Suwałki w obiektywie Mirosława Truszkowskiego na stronie MPEC Białystok >>

Badania potwierdzają, że ciepłownie uzyskują najwyższą sprawność poprzez kogenerację, czyli  jednoczesną produkcję energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki temu powstają spore oszczędności paliwa pierwotnego, np. węgla kamiennego. Poprawia się także ochrona środowiska poprzez niższe emisje zanieczyszczeń do atmosfery. Doceniła to Komisja Europejska, która w dyrektywie 2004 roku uznała kogenerację  za jedną z najlepszych metod oszczędzania energii i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla przy wytwarzaniu prądu i ciepła.