Zarząd koła PZITS przy MPEC zorganizował w dniach 2-3 października 2014
II Podlaską Konferencję Ciepłowniczą w Giżyckim zamku leżącym na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Konferencja podobnie jak w roku ubiegłym zorganizowana została w celu szerzenia wiedzy technicznej wśród projektantów i wykonawców w zakresie ciepłownictwa z terenu północno-wschodniej Polski.
Konferencja podzielona została na dwa bloki tematyczne związane z siecią cieplną i węzłami cieplnymi.
Pierwszego dnia odbyły się prelekcje następujących firm :
1. Zakład Produkcyjno Usługowy Międzyrzecz; POLSKIE RURY PREIZOLOWANESp. z o.o.
2. Famas S.A.
3. BRUGG Systemy Rurowe Sp. z o.o.
4. KELVIN Sp. z o.o.
Referaty zakończyły się o godzinie 19.00. Na koniec wyczerpującego dnia o godzinie 20.00 wszyscy uczestnicy spotkali się na uroczystej kolacji. Mogli wówczas ze sobą rozmawiać na tematy związane z odczytami oraz poznać przedstawicieli poszczególnych firm, jak również wymienić się swoimi problemami „po co wyważać drzwi, gdy są otwarte”. Projektanci z poszczególnych miast mieli okazję poznać problemy innych projektantów, a tym samym wymienić się doświadczeniem. Wieczór bardzo szybko upłynął.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy rejsem statkiem po jeziorach, na skraju których położone jest miasto Giżycko. Pogoda dopisała. O godzinie 11.00 wszyscy powrócili do Zamku w Giżycku aby mogła sie rozpocząć druga tura referatów, która dotyczyła budowy elementów składowych węzła cieplnego oraz wykonawstwa. Referaty przedstawiły następujące firmy:
I. Wilo Polska Sp. z o.o.
II. Elektrotermex Sp. z o.o.
III. SECESPOL Sp. z o.o.
IV. BROEN SA
V. Landis+Gyr Sp. z o.o.
Zakończenie II Podlaskiej Konferencji Ciepłowniczej nastąpiło o godzinie 17.00, wszyscy uczestnicy wrócili do swoim miast.
Ponadto w trakcie naszej Konferencji została zawiązana Kapituła II Podlaskiej Konferencji Ciepłowniczej, w skład której wchodzą przedstawiciele Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej z następujących miast : Augustowa, Grajewa, Łomży, Ostrołęki, Suwałki i Białegostoku.
Pragnieniem zawiązanej Kapituły jest aby podjęta inicjatywa organizowania Podlaskiej Konferencji Ciepłowniczej stała się corocznym zwyczajem organizowanych na początku października, technicznych warsztatów przy udziale dostawców, projektantów
i wykonawców. Tak, aby liczne grono uczestników biorąc udział w Konferencji mogło wymieniać się wiedzą techniczną, podzielić się doświadczeniem ku pożytkowi projektantów , wykonawców z Północno Wschodniej Polski.
Należy przypuszczać, że ta inicjatywa będzie kontynuowana w następnych latach.
W konferencji uczestniczyły poniżej podane firmy: MPEC Sp. z o.o. „GIGA” z Augustowa, MPEC S.A. z Bielska Podlaskiego, PEC Sp. z o.o. z Giżycka, PEC Sp. z o.o. Łomży, ENERGA OPEC Sp. z o.o. z Ostrołęki, PEC Sp. z o.o. Suwałk, ENEA Wytwarzanie S.A. z Białegostoku, Energoinwest JK z Białegostoku, MPEC Sp. z o.o. w Białymstoku.
Licznym gronem uczestników II Podlaskiej Konferencji byli również projektanci z Suwałk i Białegostoku.
Poniżej przedstawiamy streszczenie poszczególnych referatów :
1. Zakład Produkcyjno Usługowy Międzyrzecz ; POLSKIE RURY PREIZOLOWANESp. z o.o.
Referat dotyczył : przedstawienia zakresu produkcji, używanych materiałów oraz ogólnych wymogów techniczno – projektowych systemu ZPU Międzyrzecz Sp. z o.o..
2. Famas S.A.
Referat dotyczył: zapoznania uczestników z tematyką wydłużeń termicznych rurociągów ciepłowniczych, a także z budową i zasadą działania kompensatorów firmy FAMAS S.A.
3. BRUGG Systemy Rurowe Sp. z o.o.
Referat dotyczył: Rozwiązywania problemów projektowych, wykonawczych i eksploatacyjnych w sieciach cieplnych za pomocą systemów giętkich rur preizolowanych oraz muf zgrzewanych elektrycznie”.
4. KELVIN Sp. z o.o.
Celem szkolenia było zdobycie wiedzy nt. odwzorowania konkretnej sieci cieplnej w modelu matematyczno- informatycznym oraz poznanie metod symulacji oraz optymalizacji pracy sieci ciepłowniczych w trybie czasu rzeczywistego w oprogramowaniu TERMIS”.
I. Wilo Polska Sp. z o.o.
Uczestnicy szkolenia zostali zapoznani z nowoczesnym projektowaniem pomp firmy WILO.
II. Elektrotermex Sp. z o.o.
Tematem szkolenia było zapoznanie uczestników Konferencji z produktami i usługami firmy Elektrotermex oferowanymi w ciepłownictwie.
III. SECESPOL Sp. z o.o.
Tematem szkolenia było zapoznanie uczestników Konferencji w zastosowaniu, doborze, eksploatacji i serwisie wymienników ciepła.
IV. BROEN SA
Celem szkolenia było zapoznanie z nowoczesnymi produktami firmy BROEN.
V. Landis+Gyr Sp. z o.o.
Tematem szkolenia było zapoznanie uczestników Konferencji w systemie SMART OMS – modułowym systemem odczytu liczników i telemetrii węzłów i sieci cieplnych.
Przewodniczący Koła PZITS przy MPEC
Mirosław Truszkowski